Miyelomeningosel (Spina Bifida)
 
Myelomeningosel hastalığı, genel anlamda omurganın ve omuriliğin doğumsal gelişme defektidir. Myelomeningeselde omurgayı oluşturan vertebraların arka bölümlerinin oluşmadığı ve böylece omurilik kanalının arka duvarının açık kaldığı görülür. Myelomeningeselde açık bu bölgeden dışarıya doğru oluşmuş bir kesecik görülebilmektedir. Bu kese omurilik kanalı ile bağlantıda olup etrafı ince bir zarla çevrilidir. Kesenin içinde Beyin-Omurilik Sıvısı (BOS) vardır. Kesede, omurilik ve sinirlerde görülebilmektedir.

Miyelomeningosel hangi bölgede görülür?

Miyelomeningosel, sırt ve belde omurganın tüm bülgelrinde görülebilir. En sık lumbar ve sakral bölgeler dediğimiz belin alt kısımlarında görülmektedir.

Miyelomeningoselin görülme sıklığı nedir?

Miyelomeningosel binde 1-5 arasında görülmektedir.

Miyelomeningosel neden kaynaklanmaktadır?

Miyelomeningoselin tam nedeni bilinmemektedir. Bununla beraber genetik yatkınlık olduğu düşünülmektedir. Yine  Folik Asit kullanan kadınların bebeklerinde myelomeningosel oranında önemli olarak azalma görüldüğü belirtilmiştir.

Miyelomeningosel tanısı nasıl koyulur?

Hamilelik sırasında yapılan tarama testlerinde tanıdan şüphelenilir. Hamilelik sırasında yapılan ileri ultrasonografi tetkiki ile tanı koyulabilmektedir. Günümüzde nadiren de olsa doğumda tanı koyulmaktadır.

Miyelomeningesel hastalığında görülen belirtiler ve bulgular nelerdir?

Doğumu takiben çocuğun sırt veya belinde içi sıvı dolu değişik büyüklükte olabilen kese görülür. Yine myelomeningosel hastası çocuklarda beyin oluşumu ile ilgili Chiari malfarmasyonu dediğimiz anomali, Başın normalden büyük olması şeklinde kendini gösteren beyin omurilik sıvısı dolanımındaki problem sonu oluşan hidrosefali görülebilmektedir. Yine tutulum seviyesine bağlı bacakları oynatamama, his kaybı, ayaklarda pes ekinovarus deformitesi gibi deformiteler görülebilmektedir. Bunun yanında; idrar ve gayda tutma problemleri de tutulma seviyesine bağlı görülebilmektedir.

Miyelomeningoselde tedavi ne zaman ve nasıl yapılır?

Miyelomeningoselde ilk tedavi kesenin kapatılması olmaktadır. Bu ameliyat mümkün olan en kısa sürede 24-48 saati geçirmeden yapılmalıdır.

Miyelomeningoselde görülen ortopedik problemler ve tedavileri nelerdir?

Miyelomeningoselde görülen ortopedik problem konjenital veya kazanılmış olmaktadır. Ortopedik açıdan bakıldığında en sık gelişen deformiteler vertebranın arka elemanlarının gelişmemesine bağlı görülen kifoz ve kifoskolyoz olarak sayılabilir. Kifoz ve kifoskolyoz, hastanın fonksiyonlarını etkilediği gibi, bası yaralarının oluşmasına ve solunum ve kalp problemlerine yol açabilmektedir. Kifozda vertebra ön tarafını boşaltma (dekansellasyon) ve uzun füzyonlarla başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ameliyatlar 3 yaş ve sonrasında yapılabilmektedir. Myelodisplazi hastalarının % 30-50 si skolyoz, kifoskolyoz gelişmektedir. Omurga deformiteleri, tek taraflı kalça çıkıkları, pelvik oblqite ve tethered kord gibi nedenlerle de gelişebilmektedir. Miyelomeningosel hastalarında gelişen skolyozlarda korse tedavisi ile başarı sağlanamamktadır. Bu hastalarda deformite 45-50 derece ve üzerinde olunca cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Miyelomeningosel hastalarında kalça problemleri de sıklıkla görülmektedir. Kalça problemi tutulan kaslardaki felç nedeni ile kalçanın dinamik dengesinin bozulmasından gelişmeltedir. Üst ve orta lumbar bölge myelodisplazilerde erken çocuklukta, alt lumbar bölgede ise daha ileri yaşlar ve adolesan öncesinde kalça çıkığı gelişmektedir. Lumbar seviyede görülen kalça çıkıklarında kalçayı yerine oturtmaya yönelik girişimlerfayda sağlamamaktadır. Lumbar seviye myelomeningoselli hastalarda kontraktürler açılarak kalçanın daha hareketli olması ve yürümenin kolaylaşmasına yönelik cerrahi girişimler yapılır. Sakral seviye miyelomeningosel hastalarında ise kalça eklemini yerine oturtmaya yönelik cerrahi işlemler yapılır.

Diz seviyesinde sıklıkla fleksiyon kontraktürü dediğimiz dizin bükülü posizyonda durmasına yol açan sorunlar görülür. Bu sorunda dizin arkasındaki adele ve kapsul kasilerek düzeltilme yoluna gidilir.

Diz ve ayak bileğinde dışa dönüklük ve açılanma şeklinde eksternal rotasyon ve valgus deformiteleri görülmektedir. Bu deformiteler 5-6 yaşa kadar ortezle tedavi edilmeye çalışılır. Düzelme olmazsa bu yaşlarda sonra cerrahi düzeltilmektedir.

Ayağın içi ile basma ve topukta dışa açılanma şeklinde planovalgus, kalkanevalgus deformiteleri görülm

why do wife cheat on husband husbands that cheat how to catch a cheater
women will cheat why married men have affairs how to cheat with a married woman
 
Konuyla ilgili Soru ve Cevapları okumak için tıklayınız

30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun
Prof.Dr.Şeref Aktaş Canlı Yayın Konuğu -CemTV
hiv dating site hiv transmission how do you get aids or hiv
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
when can u get an abortion chemical abortion ways to have an abortion
www.ayakcerrahisiuzmani.com
my fiance cheated on me my boyfriend cheated on me with a guy women who cheated
android spy ware mobile phone monitoring software for android mobile phone spyware
www.cocukortopedisi.com
married cheat women who like to cheat why married men cheat on their wives
Ortopedi.tv Yayında
hiv rash pictures hiv/aids treatments aids facts women
hiv dating site early stages of hiv how do you get aids or hiv
Ultrasonografi Ünitemiz hizmete girmiştir.
how to know if wife has cheated read how to cheat with a married woman
reasons why husbands cheat husband watches wife cheat
chances of getting hiv treatment of hiv/aids symptoms for hiv/aids
sore throat gonorrhea herpes simplex 1 virus gonorrhea discharge pictures
Ortopedi TV
when can u get an abortion dilatation and curettage instruments ways to have an abortion
hiv rash pictures hiv aids statistics aids facts women
Ayağa Özel Tabanlık Ünitemiz hizmetinize açılmıştır
Ortopedi Doktorum Kliniği Tanıtım Videosu
my fiance cheated on me link women who cheated
hiv dating site hiv transmission how do you get aids or hiv
Tüm Babaların Babalar Günü Kutlu Olsun.
ESWT (Şok Dalga Tedavisi) ünitemiz hizmete girmiştir.
Eklem İçi Enjeksiyonlar
chances of getting hiv how to prevent hiv symptoms for hiv/aids
married cheat wife cheated why married men cheat on their wives
PRP (Trombositten Zengin Plazma) Enjeksiyonu
hiv rash pictures hiv aids statistics aids facts women
married cheat wife cheated why married men cheat on their wives
Regaip Kandiliniz Mubarek Olsun
19 Mayıs Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız Kutlu Olsun !
Prof.Dr.Şeref Aktaş, 6-8 Nisan 2012 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Kongre Merkezinde düzenlenen Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresine Teknoloji Kullanımı ve Sağlık konusunda konuşmacı olarak katılmıştır.
Copyright 2012 © Ortopedi Doktorum Tüm Hakları Saklıdır